ALMANACH

1867.02.17, 158 éve történt:
Némethy Emil gépészmérnök, feltaláló (1867. február 17., Arad - 1943. november 06., Budapest) A budapesti műegyetemen gépészmérnöki diplomát szerzett, majd a papírgyártásban alkalmazott berendezések tervezésével foglalkozott. Nagy szakmai tekintélyét mutatja, hogy az új európai papírgyártási technológiák meghonosítása céljából meghívták Japánba. Innen 1897-ben tért vissza Magyarországra, az aradi papírgyár igazgatója lett. Emellett a repülés elméleti és technikai kérdéseivel foglalkozott. A világon elsőként az amerikai és francia repülőkonstruktőröket megelőzve találta fel - Martin Lajos felismeréseitől függetlenül - a csűrőkormányt. Az 1910-es évek elején elsőként használt acélcsövet több repülőgép konstrukciójához, évtizedekkel megelőzve Fokkert, a későbbi német konstruktőrt. Az általa épített szerkezetek sohasem emelkedtek a levegőbe, főként a motor gyengesége miatt. Elméleti felismerései azonban jelentősek, így a felhajtóerő számítására kidolgozott képletét a tervezésben jól használták.

1978.02.18, 47 éve történt:
Böröcz István gépészmérnök, épületgépész, egyetemi tanár (1913. szeptember 20., Kassa - 1978. február 18., Budapest) Oklevelet a budapesti műegyetemen szerzett. Először az újjáépülő vasútnál dolgozott, mint a Közlekedési Tervező Vállalat, majd a Vasútterv gépészeti osztályvezetője. 1952-től vasúti főmérnök, később a Vegyterv gépészeti osztályvezetője. 1963-tól a gödöllői Agrártudományi Egyetem tudományos főmunkatársa, a mezőgazdasági épületgépészet tantárgy előadója volt. Közreműködött - többek között - az Engels téri autóbuszpályaudvar, a székesfehérvári vasútállomás, az élővizek tisztasága érdekében végzett kutatómunkája, a mezőgazdasági szennyvizek tisztítása, biológiai szennyvíztisztítás, trágyakezelési eljárások.

1473.02.19, 552 éve történt:
Nikolausz Kopernikusz csillagász, orvos, matematikus, közgazdász, kanonok (1473. február 19., Torun - 1543. május 24., Frauenburg) Krakkóban, majd Bolognában tanult, orvosi diplomát szerzett. 1510-ben hazatérve a Kelet-poroszországi Fromborkban kanonok, csillagászati megfigyeléseket végzett és a kor irodalmát tanulmányozta. Újplatonista felfogása szerint az égitestek a "legtökéletesebb" kör alakú pályán keringhetnek, ezért elvetette az Arisztotelészi-Ptolemaioszi földközpontú rendszert, amely a bolygók látszó mozgását csak úgy írhatta le, ha többszörösen összetett, excentrumos pályákat alkalmaz. Arra a következtetésre jutott, hogy minden bolygó, a Földdel együtt a Nap körül kering. A napközpontú rendszert 1514-ben  egy kéziratos füzetben ismertette, nagy művét éveken át tökéletesítette és javította. Nyomtatásra csak a német Georg Joachim Rheticus látogatása után állította össze. A Kopernikuszi rendszerről először Rheticus könyvecskéje, a "Narratio prima" adott szélesebb körben hírt. Nagy műve "Az égitestek körforgásáról" 1543-ban, halála évében jelent meg, egy kiadói előszóval, amely a napközpontú rendszert csak matematikai modellként állítja be. A mű évtizedekig nem keltett különösebb vitát, csupán a benne foglalt pontos táblázatokat használták efemeris-számolásra. Giordano Bruno és főleg Galilei fellépése terelte rá a teológusok figyelmét, 1616-ban a római Index kongregáció a "hibák kijavításáig" a tiltott művek listájára helyezte, terjesztését és tanítását eltiltotta. A tilalmat formailag csak 1832-ben oldották fel. Fromborkban Kopernikusz gyógyítással és gazdasági kérdésekkel, pl. pénzreformmal is foglalkozott, tevékenyen részt vett a Német Lovagrend elleni küzdelemben. Emlékét, a nagy számú szobron és emlékművön kívül egy nagy holdkráter, valamint az 1322. sz. kisbolygó viseli.

1967.02.22, 58 éve történt:
Vladár Endre mérnök, mezőgazdász, egyetemi tanár (1888. szeptember 24., Bia - 1967. február 22., Keszthely) 1918-tól a magyaróvári Mezőgazdasági Gépkísérleti Állomás vezetője, 1931-től a keszthelyi Gazdasági Akadémia Műszaki tanszékének vezetője. Mérnökként jelentős munkát végzett a hazai mezőgazdaság gépesítésének fejlesztése terén, a mezőgazdaság gépesítésének tekintélyes szakértője. Értékes meteorológiai tevékenységet is végzett, főleg a párolgásmérés nagyon problematikus kérdéseivel foglalkozott. A Keszthely és környékének csillagászati ismeretterjesztésének megalapítója.